Ciągły spadek liczby aptek szczególnie na terenach wiejskich

W okresie od grudnia 2017 r. do grudnia 2018 r. liczba aptek spadła o 214, w tym w porównaniu do ostatniego miesiąca jest ich o 54 mniej. PASMI z niepokojem przygląda się informacjom o stale spadającej liczbie aptek w szczególności na wsiach oraz w miejscowościach poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Problem dotyczy aż 27 mln Polaków, dla których dostępność do leków w przypadku nagłej i doraźnej potrzeby skutecznego i bezpiecznego leczenia najprostszych objawów takich, jak ból, gorączka czy przeziębienie będzie niezmiernie utrudniona.

Łatwy dostęp do leków, blisko miejsca zamieszkania i o każdej porze, to prawo każdego, a nie przywilej mieszkańców dużych aglomeracji. Liczba aptek w mniejszych miejscowościach i wsiach, w których mieszkają ponad dwie trzecie Polaków, jest nie tylko znacznie mniejsza niż w metropoliach, ale liczba działających tam aptek stale spada.

Na wsi na 1 aptekę ogólnodostępną przypadało 7,2 tys. mieszkańców. Po uwzględnieniu działających na obszarach wiejskich punktów aptecznych, liczba ludności wiejskiej przypadającej na aptekę ogólnodostępną i punkt apteczny w 2016 r. wyniosła przeciętnie 4,5 tyś. Przy czym tylko 3,4% aptek ogólnodostępnych w całej Polsce pełniło stałe dyżury nocne[1].

„Taka niestabilna sytuacja na rynku aptek nie gwarantuje dostępności do leku szczególnie pacjentom na terenach wiejskich i w małych miejscowościach. Problem dostępności zatacza jeszcze szersze kręgi w okresie weekendu, a także w porach nocnych, gdy większość aptek nie prowadzi dyżurów” wskazuje Prezes PASMI, Ewa Jankowska.

PASMI zaznacza, iż sukcesywny spadek liczby aptek w mniejszych miejscowościach, a co za tym idzie ograniczenie ich mieszkańcom dostępu do leków, rodzi konieczność wspierania alternatywnych miejsc sprzedaży takich jak czynne całą dobę stacje benzynowe, sklepy , czy też inne punkty prowadzące sprzedaż leków bez recepty. Dla milionów Polaków stanowią one w nagłej potrzebie jedyną możliwość zaopatrzenia w podstawowe leki zwalczające ból, gorączkę czy przeziębienie.

******

PASMI Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty promuje wśród społeczeństwa odpowiedzialne samoleczenie poprzez świadome i bezpieczne stosowanie produktów sklasyfikowanych jako Leki Bez Recepty. Dąży do ustanawiania odpowiednich rozwiązań prawnych i systemowych dla rozwoju odpowiedzialnego wykorzystania leków OTC jako jednego z elementów systemu ochrony zdrowia.

PASMI aktywnie współpracuje z organizacjami europejskimi, których cele i działania są zbieżne z działalnością  statutową PASMI. Jest członkiem AESGP – Europejskiego Stowarzyszenia producentów Leków OTC. Obecnie Związek zrzesza 20 podmiotów: Aboca, A&D Pharma, Adamed, Bayer, Biocodex, GSK, Johnson&Johnson, Klosterfrau, Omega Pharma Poland, Queisser Pharma, Pfizer, Polpharma, Reckitt Benckiser, Sanofi, Takeda, Teva, USP Zdrowie, Verco, Walmark oraz Polski Komitet Zielarski jako członek wspierający.

[1] Zdrowie i ochrona zdrowia w 2016 r. Raport GUS, 29.12.2017

Pliki do pobrania

Członkowie PASMI

Aboca
Adamed
Bayer
Biocodex
GSK
logo-gsk
IPSEN
IPSEN
JNJ
logo-jnj
KF
KLOSTERFRAU
MagnaPharm
Omega
logo-omega-pharma
Polpharma
Polski Lek
RB
logo-rb
Sanofi
logo-sanofi
TEVA
Teva Polska
TZF

<TZF

USP Zdrowie
Verco
verco

Członkowie Wspierający

Polski Komitet Zielarski