Kampania edukacyjna PASMI: „Zdrowie bez recepty”

Zdrowie bez recepty –
Czytanie ulotki gwarancją bezpiecznego stosowania leku 

Kampania edukacyjna PASMI pod patronatem Honorowym Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

PASMI „Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty”, mając na uwadze bezpieczeństwo pacjenta rusza z kampanią edukacyjną „Zdrowie bez recepty”, która ma na celu podkreślenie roli ulotki przylekowej w bezpiecznym stosowaniu leków bez recepty.

„Jednym z warunków bezpieczeństwa stosowania leków bez recepty jest świadomy i zaangażowany pacjent. Pierwszym krokiem do budowania tej świadomości jest uważne czytanie ulotki i stosowanie się do zaleceń tam zawartych ”, twierdzi Ewa Jankowska, Prezes PASMI.

W naszej kampanii skupiamy się na podkreśleniu roli ulotki w prawidłowym stosowaniu leku. Zwracamy uwagę na konieczność przeczytania ulotki przed zastosowaniem leku.

Wskazujemy kluczowe dla bezpieczeństwa elementy ulotki takie jak sposób użycia  i dawkowanie, wskazania do stosowania,  środki ostrożności czy przeciwskazań oraz działania niepożądane.

Główny przekaz kampanii skierowany do pacjenta to:

  • Pamiętaj, by przed zastosowaniem leku zawsze przeczytać ulotkę do niego dołączoną;
  • Nigdy nie pomijaj informacji dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku, takich jak: dawkowanie i sposób użycia, czyli jak stosować dany lek, kiedy oraz jak długo;
  • Zwróć uwagę na wskazania i przeciwwskazania zawarte w ulotce! Zapoznaj się z nimi koniecznie i pamiętaj o ich przestrzeganiu. Podpowiedzą Ci one, kiedy możesz lek stosować a kiedy kategorycznie nie powinieneś tego robić;
  • Nie pomijaj interakcji. Mogą one zarówno dot. składników żywnościowych, których nie powinno się spożywać w przypadku stosowania konkretnych leków, ale też i określonych leków, które być może stosujesz z uwagi na swój stan zdrowia;
  • Obserwuj organizm! Podczas przyjmowania leków mogą wystąpić działania niepożądane. Pamiętaj, iż w przypadku wystąpienia takich działań należy je zgłosić do Podmiotu odpowiedzialnego wskazanego w ulotce, bądź też do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych za pośrednictwem specjalnego formularza drogą elektroniczną, tradycyjną lub za pośrednictwem darmowej aplikacji mobilnej.

Kampania wpisuje się w akcję informacyjną, realizowaną przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Produktów Biobójczych i Wyrobów Medycznych pt. „Lek Bezpieczny” oraz inicjatywę WHO pt. „Lekarstwa bez szkody”, w której zarówno pacjenci, jak i pracownicy służby zdrowia mają do odegrania ważne role w zapewnieniu bezpieczeństwa stosowania leków. Celem ww. inicjatyw jest osiągnięcie szerokiego zaangażowania społeczeństwa w celu zmniejszenia efektów związanych z niewłaściwym stosowaniem leków.

Dodatkowych informacji udziela:

Biuro PASMI
[email protected]
22 300 95 10

******

PASMI Związek Pracodawców „Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty” promuje wśród społeczeństwa  odpowiedzialne stosowanie leków poprzez świadome i bezpieczne stosowanie produktów sklasyfikowanych jako Leki Bez Recepty. Dąży do ustanawiania odpowiednich rozwiązań prawnych i systemowych dla rozwoju odpowiedzialnego wykorzystania leków OTC jako jednego z elementów systemu ochrony zdrowia. PASMI aktywnie współpracuje z organizacjami europejskimi, których cele i działania są zbieżne z działalnością  statutową PASMI. Jest członkiem AESGP – Europejskiego Stowarzyszenia producentów Leków OTC. Obecnie Związek zrzesza 20 podmiotów: Aboca, Adamed, Bayer, Biocodex, GSK, IPSEN Poland, Johnson&Johnson, Klosterfrau, Magna Pharm, Perrigo Poland, Polpharma, Polski Lek, Queisser Pharma, Reckitt Benckiser, Sanofi, Teva, USP Zdrowie, Verco, oraz Polski Komitet Zielarski jako członek wspierający.

Pliki do pobrania

Członkowie PASMI

Aboca
Adamed
Bayer
Biocodex
GSK
Haleon
IPSEN
IPSEN
KF
KLOSTERFRAU
MagnaPharm
Omega
logo-omega-pharma
P&G Health

P&G Health

Polpharma
Polski Lek
RB
logo-rb
Sanofi
logo-sanofi
TEVA
Teva Polska
TZF

<TZF

USP Zdrowie
Verco
verco

Członkowie Wspierający