Rozmowa z Hubertusem Cranzem na temat polskiego rynku i europejskich trendów w zakresie odpowiedzialnego samoleczenia

pasmi_hubertus_cranzCzy kraje członkowskie zrzeszone w AESGP mają strony podobne do polskiej strony odpowiedzialneleczenie.pl?

W ubiegłym roku hiszpańska organizacja uruchomiła podobną stronę promującą leki OTC i samoleczenie. Każdy kraj ma swój model ale wspólną cecha jest informowanie i edukowanie konsumentów i specjalistów z sektora ochrony zdrowia.

Jak wygląda reklama aptek na rynku europejskim, czy w którymś z krajów obowiązuje zakaz, podobny do polskiego? 

W Polsce sytuacja jest podobna do tej panującej w Niemczech, zakaz jest podobny. AESGP nie zajmuje stanowiska w tej kwestii, gdyż każdy kraj ma swobodę działania niemniej jednak nie chcielibyśmy, aby zakaz sięgał tak daleko. Zdecydowanie nie powinien on obejmować zakazu ustawiania wyświetlaczy, czy wystawek promujących produkty wewnątrz apteki. Zakaz reklamy aptek jest elementem szerszego zjawiska występującego w wielu krajach gdzie zakaz reklamy dotyczy takich zawodów jak lekarz czy prawnik.

Czy zdaniem AESGP nastąpi szerszy rozwój aptek internetowych i czy w tym kierunku widać przyszłość?

Naszym zdaniem apteki internetowe nie będą głównym kierunkiem napędzającym rynek. Oczywiście w krajach, gdzie jest rozwinięta sprzedaż przez apteki internetowe widać ten wzrost, szczególnie w przypadku młodszych pokoleń, które prawie wszystko kupują w Internecie. Niemniej jednak naszym zdaniem nie zastąpi to głównego nurtu rynku i tradycyjnego modelu sprzedaży.

W których krajach funkcjonuje recepta elektroniczna i czy zrewolucjonizuje ona rynek aptek?

Z punktu widzenia produktów OTC nie jest to ważne. Nie sądzę jednak, aby to była rewolucja dla całego rynku.. Jest to tylko inny sposób przekazywania produktu do pacjenta. W tej chwili recepta elektroniczna działa w takich krajach jak Dania, UK, Estonia, Islandia, Szwecja. Są też regionalne odmienne podejścia takie jak np. w Norwegii, Czechach, Włoszech, Polsce, Finlandii.

Czy realizacja recept elektronicznych wpłynie na kondycję standardowych aptek i do ilu procent rynku może urosnąć?

Tak jak wspomniałem nie wpłynie to szczególnie na rynek produktów OTC, ale może zwiększyć bezpieczeństwo obrotu poprzez wyeliminowanie błędów powstałych przy użyciu standardowej recepty wypisywanej ręcznie, czy też ich nieczytelności. Jeśli chodzi o długofalową perspektywę wierzę w upowszechnienie się tzw. karty zdrowia, która będzie działała niczym paszport, gdzie będzie informacja o lekach jakich używał pacjent.

Czy długość ostrzeżenia wpływa na wielkość spożycia, czy ilość zakupów leków i czy ostrzeżenia te w perspektywie całej Europy na wzór brytyjski mogłyby być krótsze?

Nie widzę korelacji między długością ostrzeżenia i zainteresowaniem produktem. Można powiedzieć, że zamiar ostrzeżenia jest szlachetny, jednak nacisk położony na zniechęcanie pacjenta poprzez pokazanie efektów ubocznych może mieć wpływ na chęć leczenia się przez pacjentów. Optymalną sytuacją byłoby wskazanie, że w przypadku potrzeby zasięgnięcia dalszej informacji należy skontaktować się z lekarzem czy farmaceutą. W Niemczech podobnie jak w Polsce ostrzeżenie jest bardzo długie, dlatego pojawił się pomysł skrócenia obowiązkowego ostrzeżenia, ale jest to perspektywa długoterminowa .

******

Hubertus Cranz Dyrektor Generalny AESGP (the Association of the European Self-Medication Industry) reprezentującego europejskich producentów leków bez recepty, suplementów diety oraz urządzeń medycznych. Jest także Wiceprezesem  WSMI (World Self-Medication Industry) odpowiedzialnym za Europę i Afrykę. Z wykształcenia jest magistrem farmacji i ekonomii. Obronił także doktorat w Instytucje Farmakologii na Uniwersytecie w Killoni (Niemcy). Współpracował również ze Światową Organizacją Zdrowia.

Członkowie PASMI

Aboca
Adamed
Bayer
Biocodex
GSK
Haleon
IPSEN
IPSEN
JNJ
logo-jnj
KF
KLOSTERFRAU
MagnaPharm
Omega
logo-omega-pharma
P&G Health

P&G Health

Polpharma
Polski Lek
RB
logo-rb
Sanofi
logo-sanofi
TEVA
Teva Polska
TZF

<TZF

USP Zdrowie
Verco
verco

Członkowie Wspierający